8.CBR kauss 2009Se 12.09.2009 17:52
Resultscreated by OE2003 © Stephan Krämer 2007

   Pl   Stno Name                         YB Club                                 Time       Diff. 



S8  (4)                   1.6 km  0 m   6 C       

    1      5 Agnija Caune                 01 Smiltenes BJSS-Grundzāle            17:03        0:00 
    2      3 Zanda Stabiņa                01 Smiltenes BJSS-Grundzāle            18:31        1:28 
    3      1 Elza Zacmane                 01 Ogre OK                             19:48        2:45 
    4      2 Dārta Cīrule                 01 Smiltene                            21:34        4:31 



S10  (6)                  1.6 km  0 m   6 C       

    1     10 Ance Klaudija Ozoliņa        99 Smiltenes BJSS-Grundzāle            14:30        0:00 
    2      8 Alise Jarmacāne              99 Gulbenes RBJSS                      16:41        2:11 
    3     11 Signe Sirmā                  00 Gulbenes RBJSS                      16:54        2:24 
    4      4 Karīna Harkina               00 Gaujiena                            19:44        5:14 
    5      7 Elīna Skopāne                00 Smiltenes BJSS-Grundzāle            19:53        5:23 
    6     12 Daniela Šakociņa             00 Smiltenes BJSS-Grundzāle            20:36        6:06 



S12  (5)                  2.6 km  0 m   8 C       

    1     16 Anete Čama                   97 Smiltenes BJSS-Grundzāle            38:23        0:00 
    2     14 Pārsla Kupriša               97 Smiltenes BJSS-Grundzāle            44:30        6:07 
    3     13 Agneta Švarce-Švampāne       99 Gulbenes RBJSS                      47:26        9:03 

          17 Santa Melbārde               97 Gulbenes RBJSS                         mp             
          15 Arta Glāzere                 97 Jaunpiebalga                           mp             



S14  (4)                  3.2 km  0 m   10 C      

    1     21 Madara Brice                 96 RSP                                 50:11        0:00 
    2     20 Laine Lupkina                96 Meridiāns                           53:13        3:02 
    3     19 Zane Krūmiņa                 96 Purva Bridējs                       57:05        6:54 
    4     22 Gerda Šadurska                  Auseklis IK                       1:00:34       10:23 



S16  (7)                  3.7 km  0 m   14 C      

    1     28 Eva Rozentāle                93 ZVOC                                47:33        0:00 
    2     25 Ieva Dukure                  93 ZVOC                                56:05        8:32 
    3     24 Kristīne Suta                93 ZVOC                                57:27        9:54 
    4     23 Anete Geduševa               93 ZVOC                              1:00:30       12:57 
    5     26 Līga Valdmane                94 ZVOC                              1:02:20       14:47 
    6     29 Ieva Krūmiņa                 93 Auseklis IK                       1:05:34       18:01 
    7     27 Arta Švarce-Švampāne         94 Gulbenes RBJSS                    1:26:25       38:52 



S18  (1)                  4.3 km  0 m   14 C      

    1     30 Sindija Širaka               92 Gulbenes RBJSS                    1:10:35        0:00 



S21A  (2)                 4.5 km  0 m   16 C      

    1     33 Ilona Zacmane                74 Ogre OK                           1:16:24        0:00 
    2     32 Lita Prātiņa                 83 Valmiera                          1:16:37        0:13 



S21B  (8)                 3.5 km  0 m   13 C      

    1     40 Ieva Godiņa                  76 Lejas Mindaugi                      54:50        0:00 
    2     37 LĪga Vabulniece              69 Ape/OK Alūksne                      55:06        0:16 
    3     36 Inese Kokoreviča             84 Brenguļi                            57:55        3:05 
    4     35 Sarma Sīka                   70 ASK                               1:01:23        6:33 
    5     39 Elīna Krūze                  78 Burkānciems&Co                    1:02:49        7:59 
    6     41 Ieva Krastiņa                80 Individuāli                       1:07:12       12:22 
    7     38 Līga Lupkina                 75 Balvi                             1:11:11       16:21 
    8     34 Dace Priedeslaipa            78 Rīga                              1:20:27       25:37 



S21E  (4)                 5.1 km  0 m   16 C      

    1     43 Kristīne Veita               74 Purva Bridējs                     1:01:55        0:00 
    2     44 Lienīte Līce                 74 Viga OK                           1:09:48        7:53 
    3     46 Dina Zobena                  75 Purva Bridējs                     1:10:57        9:02 
    4     45 Gunta Lebedoka               54 Prizma                            1:45:01       43:06 



S35  (2)                  4.5 km  0 m   16 C      

    1     49 Aiga Kalniņa                 74 Individuāli                       1:19:55        0:00 
    2     48 Aiva Skopāne                 68 Azimuts OK                        1:34:41       14:46 



S40  (5)                  3.7 km  0 m   14 C      

    1     51 Vita Cīrule                  68 Smiltene                            45:28        0:00 
    2     56 Inguna Valdmane              69 ZVOC                                47:18        1:50 
    3     53 Gerda Sirma                  65 Gulbenes RBJSS                      48:37        3:09 
    4     52 Inese Bērziņa                69 Burkānciems&Co                      49:50        4:22 
    5     55 Daiga Krēsliņa               65 Gulbenes RBJSS                      50:42        5:14 



S45  (3)                  3.7 km  0 m   14 C      

    1     60 Baiba Kaļva                  61 Madonas BJSS                        59:06        0:00 
    2     59 Rota Šņuka                   63 Bebri                             1:07:43        8:37 
    3     58 Ingūna Leiškalne             60 Individuāli                       1:32:22       33:16 



S50  (7)                  3.5 km  0 m   13 C      

    1     63 Skaidrīte Krastiņa           56 Individuāli                         55:22        0:00 
    2     65 Inese Purgaile               56 Bebri                               57:20        1:58 
    3     66 Ligita Grunde                54 Kāpa OK                             59:34        4:12 
    4     67 Ilze Vabole                  58 Bebri                             1:05:10        9:48 
    5     62 Sarmīte Vlodare              58 Jaunpiebalga                      1:08:40       13:18 
    6     61 Dace Saulīte                 59 Madonas BJSS                      1:11:45       16:23 
    7     64 Ilga Kokoreviča              55 Brenguļi                          1:26:35       31:13 



S55  (4)                  3.5 km  0 m   13 C      

    1     69 Ruta Kukka                   50 Kāpa OK                             46:40        0:00 
    2     70 Rudīte Sterna                49 Sigulda                             49:46        3:06 
    3     68 Andra Veita                  52 Palsmane                          1:04:06       17:26 
    4     71 Dace Spudas                  51 Individuāli                       1:11:25       24:45 



S60  (1)                  2.8 km  0 m   12 C      

    1     72 Maruta Habermane             47 A2                                1:07:22        0:00 



S65  (3)                  2.8 km  0 m   12 C      

    1     74 Laimdota Sulte               43 Prizma                            1:01:35        0:00 
    2     73 Maija Jansone                44 Seniors                           1:04:43        3:08 
    3     75 Jūlija Zvirgzde              40 Seniors                           1:21:03       19:28 



S70  (2)                  2.8 km  0 m   12 C      

    1     78 Raisa Mazzariņa              33 Seniors                             54:22        0:00 
    2     77 Lidija Zukule                32 A2                                1:03:22        9:00 



V8  (5)                   1.6 km  0 m   6 C       

    1     84 Niklass Kalniņš              02 Burkānciems&Co                      15:44        0:00 
    2     85 Māris Kalniņš                01 Kāpa OK                             15:46        0:02 
    3     81 Klāvs Ozoliņš                01 Smiltenes BJSS-Grundzāle            17:02        1:18 
    4     82 Austris Kalniņš              03 Gaujiena                            17:52        2:08 
    5     83 Māris Heinols                01 ZVOC                                18:13        2:29 



V10  (11)                 1.6 km  0 m   6 C       

    1     90 Reinis Rubins                99 Alūksne OK                          10:19        0:00 
    2     92 ILgvars Caune                99 Smiltenes BJSS-Grundzāle            10:55        0:36 
    3     89 Kārlis Jēkabsons             99 Auseklis IK                         11:06        0:47 
    4     93 Renārs Kokorevičs            99 Gulbenes RBJSS                      11:36        1:17 
    5     94 Kristers Leimanis            99 Jaunpiebalga                        13:06        2:47 
    6     88 Emīls Ozoliņš                99 Smiltenes BJSS-Grundzāle            13:48        3:29 
    7     91 Eduards Štoknis              00 Gulbenes RBJSS                      13:51        3:32 
    8      6 Emīls Vaļickis               99 Gulbenes RBJSS                      14:35        4:16 
    9     80 Ernests Kalniņš              00 Gaujiena                            16:34        6:15 
   10     86 Rūdolfs Matīss Vimba            ZVOC                                18:06        7:47 
   11     95 Ivis Karpovičs               99 Gulbenes RBJSS                      19:30        9:11 



V12  (9)                  2.9 km  0 m   7 C       

    1    102 Matīss Slikšjānis            98 Smiltenes BJSS-Grundzāle            33:12        0:00 
    2    100 Rihards Lūkins               97 Lejasciems                          36:40        3:28 
    3     97 Rolands Neilands             98 Gulbenes RBJSS                      36:58        3:46 
    4     99 Dāvis Pulkstenis             97 Meridiāns                           39:32        6:20 
    5     96 Kalvis Kaļva                 98 Madonas BJSS                        42:46        9:34 
    6    101 Ričards Malcāns              98 Gulbenes RBJSS                      53:21       20:09 
    7    104 Nils Rolands Melbārdis       97 Smiltenes BJSS-Grundzāle          1:05:37       32:25 
    8    103 Rinalds Vīksna               97 ZVOC                              1:08:28       35:16 

          98 Andris Krūmiņš               97 Jaunpiebalga                           mp             



V14  (7)                  3.9 km  0 m   16 C      

    1    108 Uldis Upītis                 98 Kāpa OK                             47:45        0:00 
    2    107 Valdemārs Nulle              96 Azimuts OK                          50:37        2:52 
    3    113 Zālītis Kristaps             95 Smiltenes BJSS-Grundzāle            52:24        4:39 
    4    112 Atis Heinols                 96 ZVOC                              1:34:48       47:03 
    5    110 Tomass Kalniņš               95 Burkānciems&Co                    1:40:50       53:05 
    6    109 Mairis Karkliņš              95 Rīga                              1:43:35       55:50 

         111 Jānis Stūrītis               96 Alūksne OK                             mp             



V16  (9)                  4.3 km  0 m   14 C      

    1    121 Valters Ļubinskis            94 ZVOC                                45:49        0:00 
    2    119 Edgars Spirido               93 Azimuts OK                          51:52        6:03 
    3    115 Emīls Galvāns                93 Gulbenes RBJSS                    1:04:05       18:16 
    4    120 Raivis Ozoliņš               93 Gulbenes RBJSS                    1:07:35       21:46 
    5    123 Peteris Liepa                94 ZVOC                              1:10:19       24:30 
    6    124 Jānis Bošs                   93 Gulbenes RBJSS                    1:15:01       29:12 
    7    117 Egils Bošs                   94 Gulbenes RBJSS                    1:16:50       31:01 

         116 Toms Rozentāls               93 ZVOC                                   mp             
         118 Daniels Kārkliņš             94 ZVOC                                   mp             



V18  (5)                  5.1 km  0 m   16 C      

    1    129 Artūrs Gulbis                92 Smiltenes BJSS-Grundzāle            55:18        0:00 
    2    127 Kristaps Vējš- Āboliņš       92 Gulbenes RBJSS                    1:01:26        6:08 
    3    128 Jānis Nulle                  92 Azimuts OK                        1:02:56        7:38 
    4    126 Vents Lupkins                92 Smiltene                          1:28:22       33:04 
    5    125 Viktors Borisovskis          91 Gulbenes RBJSS                    1:29:11       33:53 



V20  (4)                  5.4 km  0 m   19 C      

    1    134 Dairis Magone                91 Meridiāns                           58:20        0:00 
    2    131 Didzis Vīksne                91 Meridiāns                           58:49        0:29 
    3    133 Kārlis Vīksne                89 Meridiāns                         1:06:14        7:54 
    4    132 Kaspars Vīksne               89 Meridiāns                         1:08:17        9:57 



V21A  (4)                 5.4 km  0 m   19 C      

    1    136 Edgars Kokorevičs            87 Brenguļi                          1:33:57        0:00 
    2    138 Toms Purgailis                  Bebri                             1:45:30       11:33 
    3    135 Jānis Kukks                  79 Individuāli                       2:38:17     1:04:20 

         137 Henrijs Šuķītis              76 Individuāli                            mp             



V21B  (8)                 4.3 km  0 m   14 C      

    1    145 Artis Pūcītis                81 Auseklis IK                         46:16        0:00 
    2    140 Dagnis Kaņepe                70 Saulrīti                            52:01        5:45 
    3    142 Māris Stabiņš                68 Smiltenes BJSS-Grundzāle            52:29        6:13 
    4    143 Armands Lūkins               73 Lejasciems                          58:10       11:54 
    5    139 Raivis Kalniņš               74 Alūksne OK                        1:10:20       24:04 
    6    141 Andris Rubins                76 Alūksne OK                        1:10:29       24:13 
    7    144 Kristaps Kalniņš             82 Rīga                              1:15:00       28:44 
    8    146 Andris Laganovskis              Azimuts OK                        1:18:49       32:33 



V21E  (4)                 6.3 km  0 m   19 C      

    1    150 Toms Veits                   78 Purva Bridējs                     1:01:17        0:00 
    2    149 Artis Ločmelis               71 Burkānciems&Co                    1:03:27        2:10 
    3    151 Kaspars Radziņš                 Meridiāns                         1:14:42       13:25 
    4    147 Juris Kokins                 56 Purva Bridējs                     1:17:18       16:01 



V35  (6)                  5.4 km  0 m   19 C      

    1    155 Otārs Putrālis               73 Azimuts OK                          58:53        0:00 
    2    157 Mārtiņš Godiņš               74 Lejas Mindaugi                    1:08:43        9:50 
    3    154 Juris Borovikovs             70 Madonas BJSS                      1:12:17       13:24 
    4    152 Andris Valdmanis             70 ZVOC                              1:12:39       13:46 
    5    153 Raimonds Gailis              70 Burkānciems&Co                    1:22:38       23:45 
    6    156 Aldis Upenieks               73 Individuāli                       1:40:22       41:29 



V40  (5)                  4.9 km  0 m   17 C      

    1    160 Māris Vabulnieks             66 Ape/OK Alūksne                      58:10        0:00 
    2    158 Kārlis Magone                   Prizma                              59:04        0:54 
    3    161 Ilmārs Brikmanis             65 Individuāli                       1:10:08       11:58 
    4    159 Dzintars Svilpis             68 Madonas BJSS                      1:16:08       17:58 
    5    162 Arnis Zacmanis               69 Ogre OK                           1:39:20       41:10 



V45  (7)                  4.9 km  0 m   17 C      

    1    167 Ēriks Ūdris                  62 Meridiāns                           54:13        0:00 
    2    166 Jānis Lucāns                 64 Piepe                               59:44        5:31 
    3    165 Māris Jēkabsons              64 Individuāli                       1:16:00       21:47 
    4    164 Aigars Savickis              63 Azimuts OK                        1:18:49       24:36 
    5    168 Kalvis Bricis                63 Individuāli                       1:20:55       26:42 

         169 Valdis Pulkstenis            61 Meridiāns                              mp             
         163 Guntars Cīrulis              62 Smiltene                               mp             



V50  (3)                  4.3 km  0 m   14 C      

    1    171 Ivars Muzikants              57 Mona                                52:34        0:00 
    2    172 Edmunds Krastiņš             58 Individuāli                       1:11:18       18:44 
    3    173 Gatis Jansons                57 Palsmane                          1:25:45       33:11 



V55  (4)                  4.3 km  0 m   14 C      

    1    176 Jānis Biezais                50 A2                                  47:01        0:00 
    2    177 Ilmāris Limbēns              48 Sigulda                           1:00:42       13:41 
    3    175 Māris Lapiņš                 53 Azimuts OK                        1:20:06       33:05 
    4    174 Ivars Ansviesulis            54 Prizma                            1:24:03       37:02 



V60  (1)                  3.7 km  0 m   14 C      

    1    179 Volli Kukk                   49 Kāpa OK                             56:25        0:00 



V65  (6)                  3.5 km  0 m   13 C      

    1    181 Juris Zvirgzds               42 Seniors                             43:24        0:00 
    2    183 Guntis Upacers               43 Seniors                             47:00        3:36 
    3    182 Gunārs Fogelis               41 Meridiāns                           49:16        5:52 
    4    187 Atis Anže                    41 Gulbenes RBJSS                      58:45       15:21 
    5    184 Ansis Ozoliņš                43 Burkānciems&Co                    1:07:56       24:32 
    6    186 Anatolijs Štainmillers       43 Seda                              1:35:14       51:50 



V70  (3)                  2.8 km  0 m   12 C      

    1    189 Edvīns Berners               37 Prizma                              52:38        0:00 
    2    191 Andris Kalniņš               38 Seniors                             59:47        7:09 
    3    190 Tālivaldis Tūns              31 Kāpa OK                           1:02:49       10:11